Sports Award Evening – Main Award Winners

sports-award-press-release

This year celebrates the 13th Annual Sports Award evening at Wales High School. The past year has seen the number of students involved in Sport increase again.

This combined with a number of fantastic performances both for individuals and teams have meant Wales High School PE department are celebrating its most successful year.

    

sportsawards

Main Award Winners

winners

KS3 Awards

Bronze Award (15 or more fixtures)
Year 7 (16)

Alfie Bakes
Abby Barker
Alice Fallon
Millen Flanaghan
Ben Gibson
Ruby Harrison
Lucy Hill
Jessica Jones
Eryn McKay
James McNamara
Grace Miller
Alex Newell
Daniel Porter
Holly Robins
Sam Tiler
Elvie Weaver

Year 8 (16)
Maisie Abbott
Alfie Barnard
Melissa Coxon
Oliver Davis
Jasmine Gabitas
Charlotte Howe
Katie Hunter
Thomas Kirkland
Amelia Norburn
Bella Poulston
Hannah Roberts
Tom Smith
Sydney Stratford
Eve Tiler
Covey Williams
Finely Williams

Silver Awards (30 or more fixtures)
Year 8 (2)

Eve Tiler
Bella Poulston

Year 9 (28)
Holly Ashurst
Sam Austin-Taylor
Sam Eccles
Rhys Ellis
Oliver Fallon
Rachel Fletcher
Charlotte Gladwin
Archie Goddard
Jacob Gratton
Evan Green
Grace Harris
Amy Harrison
Hannah Jones
Abigail Lockwood
Erin Lonsdale
Regan Millard
Teagan Morrow
Charlie Norris
Hannah Parker
Abby Pearson
Bronte Rennocks
Keiva Rennocks
Tom Rookes
Franklin Sorby
Kieran Street
Tyler Sylvester
Jacob Woodrup
Hayley Wu

Year 9 (9)
Sam Eccles
Oliver Fallon
Archie Goddard
Jacob Gratton
Regan Millard
Franklin Sorby
Tyler Sylvester
Grace Harris
Abby Pearson

KS4 Awards

Callum Hurt
Raegan Kirkland
Abby Macdonald
Brooke Massey
Harry Melbourne
Eve Miller
Travis Otter
Christian Oxsprings
Josh Repen
Ella Roberts
Daniel Rogers
Oliver Samplowski
Matthew Taylor
Jacob Tiplady
Katie Tweed
Abigail Ward
James White
Sam Whittingham
Jason Wild
Jamie Hill
Sophie Ibberson
Harrison Kaye
Michael Kirby
Lea Le Cunff
Domantas Leistrumas
Jacob Lockwood
Georgia Mason
Brendan Morley
Louise Oak
Sophie Oak
Levi Owen
Jordan Robinson
Jack Rolley
Lucy Smith
Thomas Spittle
Max Stevenson
Dayna Towns
Rebecca Ward
Philip Whiting

 

Congratulations to all of our award winning pupils.